Alt Text
Office of Neuroscience Research > Education and Events > The James L. O'Leary Prize for Excellence in Neuroscience Research

The James L. O'Leary Prize for Excellence in Neuroscience Research

The 39th Annual James L. O’Leary Prizes for Research in Neuroscience

And the winners are ....

Timothy Laumann in the Lab of Steven Petersen
“Functional organization of individual human brains”

Sarah Ackerman in the Lab of Kelly Monk
“Mechanisms of myelination, it’s all about the matrix”

Finalists for this year's competition:

Sarah Ackerman, lab of Kelly R. Monk (Developmental Biology)

Rinaldo D’Souza, lab of Andreas Burkhalter (Neuroscience)

Matthew Glasser, lab of David C. Van Essen (Neuroscience)

Xitong Liang, lab of Paul H. Taghert, Ph.D (Neuroscience)

Timothy Laumann, lab of Steven E. Petersen (Neurology Psychology)

David Sanders, lab of  Marc I. Diamond (Neurology)

Atsushi Saito, lab of Valeria Cavalli (Neuroscience)

Matthew Toomey, lab of Joseph C. Corbo (Pathology and Immunology)

Note that Dr. Malu Tansey (Emory University) will be the guest judge for the 2016 O'Leary Competition.  Additionally, Dr. Tansey will give a seminar in the Department of Neuroscience on Wednesday March 2, 2016.

Background

Dr. James L. O'Leary joined the faculty of the Department of Anatomy at Washington University in 1928.  In 1948 he joined the faculty of the Department of Neurology, becoming Head of the Department in 1946, remaining until 1971.  For many years, neuroscience research at Washington University was conducted by Dr. O'Leary and his colleagues.  They developed an interdisciplinary and interactive approach to the study of the nervous system that continues today.  Dr. O'Leary's colleagues, admirers, and former students established a fund in 1975 to award a prize each year to a graduate student and/or postdoctoral fellow or resident for excellence in neuroscience research.  For the full list of previous O'Leary Prize winners, please see below.

Instructions to apply (Spring 2016)

Two prizes of $1000 each will be awarded for the most original and important accomplishments in neuroscience research by a predoctoral or postdoctoral fellow.  Current Washington University predoctoral students, postdoctoral fellows and residents are invited to submit a summary of their work to Chris Weihl  weihlc@neuro.wustl.edu.  The submission must arrive no later than 5pm, February 12th, 2016.

The summary should include a title page indicating the applicant's name, preceptor, campus box, telephone number, email address and status (e.g. graduate student, postdoctoral fellow, resident).  The summary itself should begin with a 250 word abstract and be no longer than 5 double spaced pages, size 11 font, including figures but not references.  A separate listing of no more than 10 references is allowed.  In addition, a letter from the applicant’s preceptor attesting to the contents of the summary should accompany the submission.  A letter of recommendation is not needed; just attestation to the work.

Application format:

Page 1: Coversheet & Details

Page 2: Attestation

Page 3: 250 Word Abstract

Page 4-8: Research Summary and an emphasis on the innovation and impact of the study

Page 9: References

Application should come in one file, pdf preferred.

All work to be considered for the prizes must have been carried out by the applicant while a student, resident, or fellow at Washington University.  From the submitted summaries the Selection Committee will choose those to be presented at the O’Leary Prize program on Tuesday afternoon, March 1st, 2016 from 1:00-5:00pm, Erlanger Auditorium.

 

O'Leary Prize Recipients
(G=Grad Student; P=Post Doc)

Year

Recipient

Lab preceptor/Department

2015

Jennifer Enright (G)
Brandon Holmes (G)

Joseph Corbo - Pathology & Immunology
Marc Diamond - Neurology
2014

Josiah Gerdts (G)
Michael Vasek (G)

Jeff Milbrandt - Genetics
Robyn Klein - Internal Medicine
2013

Cindy Montana (G)
Jonathan Power (G)

Joseph Corbo - Pathology & Immunology
Steve Petersen - Neurology
2012

Travis Hage (G)

Steve Nelson (P)

Larry Salkoff - Anatomy & Neurobiology

Kathleen McDermott - Psychology

2011

Joseph Castellano (G)

Cong (Lucy) Li (G)

David Holtzman - Neurology

Naren Ramanan - Anatomy & Neurobiology

2010

Albert Misko (G)

Julian Meeks (P)

Robert Baloh - Neurology

Timothy Holy - Anatomy & Neurobiology

2009

Bradley Miller (G)

Jin-shan Wang (P)

Aaron DiAntonio - Developmental Biology

Vladimir Kevalov - Ophthalmology & Visual Sciences

2008

Rebecca Hendrickson (G)

YanGang Sun (P)

Timothy Holy - Anatomy & Neurobiology

Zhuo-Feng Chen - Anesthesiology

2007

Jacob Nadler (G)
Yong Gu (P)

Greg DeAngelis - Anatomy & Neurobiology
Greg DeAngelis/Dora Angelaki - Anatomy & Neurobiology

2006

Richard Daniels (G)
Catherine Collins (P)

Aaron DiAntonio - Molec. Biol. & Pharmacology
Aaron DiAntonio - Molec. Biol. & Pharmacology

2005

John Fryer (G)
Ethan Graf (G)
Botir Sagdullaev (P)

David Holtzman - Neurology
Ann Marie Craig - Anatomy & Neurobiology
Peter Lukasiewicz - Ophthalmology & Vis. Sci.

2004

Jerry Nguyenkim (S)
Eric Leuthardt (P)

Greg DeAngelis - Anatomy & Neurobiology
Dan Moran - Biomedical Engineering

2003

Terrance Kumer (G)
Belen Hurle (P)

Josh Sanes - Anatomy & Neurobiology
David Ornitz - Molec. Biol. & Pharmacology

2002

Kit Wong (G)
Mark Walsh (G)
Jin-Yuan Sun (P)

Yi Rao - Anatomy & Neurobiology
Jeff Lichtman - Anatomy & Neurobiology
Ling-Gang Wu - Anesthesiology

2001

Charles Harris (G)
Robert Burgess (P)

Eugene Johnson - Neurology
Josh Sanes - Anatomy & Neurobiology

2000

Jeff Mumm (G)
Malu Tansey (P)

Raphael Kopan - Molec. Biol. & Pharmacology
Eugene Johnson - Neurology

1999

William M. Kelley (G)
John Sun (P)

Steve Petersen - Neurology
Steve Highstein & Barbara Bohne - Otolaryngology

1998

Rachel Easton (G)
Roberta Chiesa (p)

Eugene Johnson - Neurology
David Harris - Cell Biology & Physiology

1997

Lisa Evans (G)
Bruce Patton (P)

Paul Bridgman - Anatomy & Neurobiology
Joshua Sanes -Anatomy & Neurobiology

1996

Paul Kotzbauer (G)
Janice Brunstrom (P)

Jeff Milbrandt - Pathology and Eugene Johnson - Neurology
Alan Pearlman - Neurology

1995

Randy Buckner (G)
Anatoli Lopatin (P)

Steve Petersen - Neurology
Colin Nichols - Cell Biology

1994

Steve Mennerick (G)
Inmaculada Silos-Santiago (P)

Charles Zorumski - Psychiatry
William Snider Neurology

1993

Thomas Carmichael (G)

Joel Price - Anatomy & Neurobiology

1992

Maria Donoghue (G)

John Merlie - Molec. Biol. & Pharmacology and Josh Sanes - Anatomy & Neurobiology

1991

John Butman (G)
Andrew Hershey (G)

Nobuo Suga - Biology
James Krause - Anatomy & Neurobiology

1990

David Martin (G)
Alison Strack (G)

Eugene Johnson - Neurology, Molec. Biol & Pharm
Arthur Loewy - Anatomy & Neurobiology

1989

Dale Hunter (G)

Anatomy & Neurobiology

1988

Mark Rich (G)
Stephen Senft (G)

Jeff Lichtman - Anatomy & Neurobiology
Tom Woolsey  - Neurosurgery

1987

Jonathan Mink (G)
Christine Wilcox (G)

Tom Thach - Anatomy & Neurobiology
Pharmacology

1986

Megumi Taniuchi (G)

Pharmacology

1985

John Olsen (G)
Ted Usden (G)

Nobuo Suga - Biology
Gerry Fischbach - Anatomy & Neurobiology

1984

Pamala Manning (G)
Jeffrey Neil (G)

Pharmacology
Arthur Loewy - Anatomy & Neurobiology

1983

Steven Massey (G)
Eric Rubin (G)

Ophthalmology
Dale Purves - Physiology & Biophyiscs

1982

James Schwob (G)

Joel Price - Anatomy & Neurobiology

1981

Winthrop Sullivan, III (G)

Nobuo Suga - Biology

1980

Michael Ariel (G)

Physiology & Biophysics

1979

Jonathan Siegel (G)
Brent Stanfield (G)

Charles Molnar - Physiology & Biophysics
W. Maxwell Cowan - Anatomy & Neurobiology

1978

Jeff Lichtman (G)

Dale Purves - Physiology & Biophysics