Thursday, October 1

8:30 am – 9:45 am:  Welcome/Acknowledgements

Anneliese Schaefer, PhD (Neurology; Director, Office of Neuroscience Research) and Jiwon Yi (Emcee; Graduate student, Neuroscience Program)

Short Talks, Session 1

Moderator: Jiwon Yi (Graduate student, Neuroscience Program)

  • Hannah Frye (Neuroscience Program; Moron-Concepcion lab, Anesthesiology) – “Sex Differences in the Role of Cornichon Homolog-3 on Spatial Memory and Synaptic Plasticity”
  • Leo Volkov (Neuroscience Program; Corbo lab, Pathology & Immunology) – “The transcriptional basis of long-wavelength vision”
  • Nicole Leitner, PhD (Ben-Shahar lab, Biology) – “Crossing the midline: The neurogenetics of a polymorphic circuit in the fruit fly”
  • Ghazal Ashrafi, PhD (Assistant Professor, Cell Biology & Physiology) – “Metabolic Regulation of Synaptic Function”
9:45 am – 10:00 am: Break
10:00 am – 11:00 am: Keynote Talk

Speaker introduction: Zelun Wang (Graduate student, Neuroscience Program)

  • Michael Dickinson, PhD (California Institute of Technology)
    “A lesson from an ancient brain: Changing is hard, keeping straight is harder”
11:00 am – 12:00 pm: Break
12:00 pm – 1:15 pm: Introduction of first year graduate students
Short Talks, Session 2

Moderator: Shashank Anand (Graduate student, Biomedical Engineering Program)

  • Jeff Jones, PhD (Herzog lab, Biology) – “Daily corticosterone rhythms require a network of hypothalamic cell types”
  • Jung Uk Kang (Neuroscience Program; Snyder lab, Neuroscience) – “Resolving the role of the lateral intraparietal area (LIP) in spatial attention and oculomotor control”
  • Fenghe Zhong (Biomedical Engineering Program; Hu lab, Biomedical Engineering) – “Ultrahigh-speed cortex-wide multi-parametric photoacoustic microscopy”
  • Gaia Tavoni, PhD (Assistant Professor, Neuroscience) – “Computational approaches to learning and memory”
1:15 pm – 1:30 pm: Break
1:30 pm: NeurOlympics presents LIVE musical performance by Michael Dickinson
1:30 pm – 2:30 pm: Table Topics
7:00 pm: NeurOlympics

Friday, October 2

8:30 am – 9:45 am: Wrap Up from Day 1; Announcements

Jiwon Yi (Emcee; Graduate student, Neuroscience Program)

Short Talks, Session 3

Moderator: Karl Friedrichsen (Graduate student, Neuroscience Program)

  • Eric Casey, PhD (Kravitz lab, Psychiatry) – “Multi-site electrophysiological recording in the basal ganglia during hedonic feeding”
  • Yvan Vachez, PhD (Creed lab, Anesthesiology) – “Ventral arkypallidal neurons inhibit accumbal firing to promote reward consumption”
  • Kalyan Tripathy (Neuroscience Program; Culver lab, Radiology) – “Brain mapping in preschool-age children with high-density diffuse optical tomography”
  • Zachariah Reagh, PhD (Assistant Professor, Psychological & Brain Sciences) – “How do we represent and remember naturalistic events?”
9:45 am – 10:00 am: Break
10:00 am – 11:00 am: Keynote Talk

Speaker introduction: Sabin Nettles (Graduate student, Neuroscience Program)

  • Marisela Morales, MS, PhD (National Institute on Drug Abuse/NIH) “Neuronal diversity within the ventral tegmental area and co-release of neurotransmitters”
11:00 am – 12:00 pm: Break
12:00 pm – 1:15 pm: NeurOlympics; New faculty member introductions
  • Musical performance by THE PACKAGE, featuring Kalyan Tripathy, Lindsey Brier, Rachel Rahn and Dillan Newbold
Short Talks, Session 4

Moderator: Sabin Nettles (Graduate student, Neuroscience Program)

  • Dana Klatt Shaw, PhD (Mokalled lab, Developmental Biology) – “Localized EMT reprograms glial progenitors to promote spinal cord repair”
  • Jiayang Chen (Molecular Cell Biology Program; Dougherty lab, Genetics) – “A Novel Mouse Model of MYT1L Syndrome Recapitulates Human Phenotypes and Reveals MYT1L’s Function in the Brain”
  • Megan Bosch, PhD (Holtzman lab, Neurology) – “Elucidating the effect of antibiotic altered microbiota on amyloid deposition as influenced by TREM2”
  • Naresha Saligrama, PhD (Assistant Professor, Neurology) – “Diversity and Specificity of T Cell Responses in Neurological Disorders”
1:30 pm – 2:30 pm: Meet the Professors