Events of Interest to the Neuroscience Community

Showing events from December 2019.

Calendar Navigation
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
12
Hope Center/Neurology Monday Noon Seminar: Trainee Talks


Developmental Biology Seminar: Michael Buszczak (University of Texas Southwestern) – “Genetic Dissection of Germ Cell Development and Function”


CIMED EXCITE Seminar: Mark Shapiro (University of Texas Health Science Center) – “Deciphering the Regulation and Molecular Interplay Among Ion Channels Critical to Function in Brain and Peripheral Nerve”


Psychological and Brain Sciences Professional Development Seminar: Roddy Roediger (WashU Psychological and Brain Sciences) – “The University – How does it work?”

3
Psychiatry Grand Rounds: Chad Sylvester (WashU Psychiatry) – “Brain Development in Pediatric Anxiety Disorders: Opportunities for Novel Treatment Design”


Biochemistry and Molecular Biophysics Seminar: Justin Sparks (Harvard Medical School) – “A surprising mechanism of DNA replication-coupled repair”


Knight ADRC Seminar: Brian Edelson (WashU Pathology and Immunology) – “Characterization of Microglia in the Cerebrospinal Fluid”


Physical Therapy Seminar: Ryan Duncan (WashU Physical Therapy) – “Physical Therapy for people with Parkinson Disease who have Deep Brain Stimulation: Safety, Feasibility, and Preliminary Efficacy”


Cell Biology and Physiology Seminar: Derek Wainwright (Northwestern University) – “Aging, IDO1, and glioblastoma (GBM) in adults: reversing the failure of immunotherapy to improve survival against GBM”


Hope Center Axon Injury and Repair Group: Aaron DiAntonio (WashU Developmental Biology) – “The SARM1 Axon Degeneration Pathway: New Links to Neuroinflammation, Necroptosis, and Signal Transduction”


Psychological and Brain Sciences Clinical Science Seminar: Kamila White (University of Missouri, St. Louis)


Anesthesiology Research Seminar: David Mazer (University of Toronto) – “Conflict Between Evidence and Practice: Why it exists”

4
Neurosurgery Grand Rounds: Gabriel Haller (WashU Neurosurgery) – “Genetic Underpinnings of Neurosurgical Disorders”


NIH Mock Study Section


Psychiatry Research Seminar: Alecia Vogel-Hammen (Luby lab, WashU Psychiatry) – “Development of Borderline Personality Symptoms”


Copy of Psychiatry Research Seminar: Alecia Vogel-Hammen (Luby lab, WashU Psychiatry) – “Development of Borderline Personality Symptoms”


Department of Neuroscience Seminar: Jeremiah Cohen (Johns Hopkins University) – “Neurophysiology of dynamic decision making”


Glia Group: Darshan Sapkota (Dougherty lab, WashU Genetics) – “Alternative translation of mRNA generates neurobiologically important protein variants”


RAD Research Forum: Chetan Joshi (Mills lab, WashU Medicine), Matt Mosley (Pincus lab, WashU Genetics)


Hope Center NeuroRestorative Therapy Group: Fabia Filipello (Karch lab, WashU Psychiatry), Millman lab (WashU Medicine)


Behavior, Brain, Cognition Colloquium: First Year Talks

5
BME Seminar: Lonnie Shea (University of Michigan) – “Tissue Engineering for Early Disease Detection and Monitoring Response”


Center for Clinical Pharmacology Seminar: Benjamin Cravatt (The Scripps Research Institute) – “Activity-based proteomics – protein and ligand discovery on a global scale”


Vision Science Seminar: Philip Williams (WashU Ophthalmology and Visual Sciences) – “A Role for Circuit Activity in Neuronal Survival and Regeneration”


CANCELLED – Genetics Seminar: Carl Craver (WashU Philosophy)


Center for Cardiovascular Research Seminar: David Ornitz (WashU Developmental Biology) – “FGF Signaling in Lung Development and Pulmonary Vascular Disease”


Philosophy Colloquium: Anna Marmodoro (Durham University) – “Properties; instantiation and recurrence”

6
Neurology Grand Rounds: James Fitzpatrick (WashU Dept. of Neuroscience) – “Amyloid Aggregates: Friend, or Foe?”


Synapse Journal Club: Geraldine Kress (WashU Neurology) – “Optogenetic gamma stimulation rescues memory impairments in an Alzheimer’s disease mouse model”


Systems Journal Club: Jung Uk Kang (Snyder lab, WashU Dept. of Neuroscience) – “Holding the arm still through integration of cortical commands”


Division of Biostatistics Seminar: Mingyao Li (University of Pennsylvania) – “Translation of Single-Cell Genomics into Human Health: Methods and Applications”


Division of Biostatistics Seminar: Mingyao Li (University of Pennsylvania School of Medicine) – “Translation of single-cell genomics into human health: methods and applications”


Social/Personality Brown Bag – “End of Semester Meeting”


Thesis Defense: Samarth Hegde (Molecular Cell Biology Program) – “T cell immunity in pancreatic cancer is undermined due to dendritic cell dysfunction”


Hope Center Clocks and Sleep Club: Farshid Guilak (WashU Orthopaedic Surgery), Chanung Wang (Holtzman lab, WashU Neurology)


Neuroscience TGIF

7
89
Hope Center/Neurology Monday Noon Seminar: Manu Goyal (WashU Radiology), Joseph Ippolito (WashU Radiology)


Neural Circuits Club: Fang Gao (Chen lab, WashU Anesthesiology)


Developmental Biology/Neurology Seminar: Margaret McCarthy (University of Maryland School of Medicine) – “Immune Origins of Sex Differences in the Brain”


BJC Investigator Program Special Seminar: David Pagliarini (University of Wisconsin, Madison) – “Wiring the Powerhouse: Systems Biochemistry Approaches for Defining Mitochondrial Protein Function”


Ion Channels Journal Club: Emily Wagner (Silva lab, WashU Biomedical Engineering) – “RIM and RIM-BP Form Presynaptic Active-Zone-like Condensates via Phase Separation”


Thesis Defense: John Dean (Molecular Cell Biology Program) – “Transcriptional regulation of adipose tissue development”


Psychology Graduate Student Diversity Movie Night

10
Hope Center Neurogenetics and Transcriptomics Group: Celeste Karch (WashU Psychiatry)


Psychiatry Grand Rounds: Denise Wilfley (WashU Psychiatry) – “Childhood Obesity: Translating Evidence-Based Treatments into Practice”


Knight ADRC Seminar: Maud Gratuze (Holtzman lab, WashU Neurology) – “Functions of AD-associated TREM2 Variant on Tau Pathology”


Masters Defense: Lauren Gaunt (Psychological and Brain Sciences Program) – “Investigating the relationship between gaze behavior and audiovisual benefit across various speech-to-noise ratios”


Cell Biology and Physiology Seminar: Amanda Lund (Oregon Health and Science University) – “The Immunological Consequences of Lymphatic Transport in Skin: From Infection to Malignancy”


Anesthesiology Research Seminar: Julie Freed (Medical College of Wisconsin) – “The Role of Sphingolipids in Endothelial Dilator Mechanism”

11
Hope Center Protein Aggregation and Neurodegeneration Group: Anil Cashikar (WashU Psychiatry) – “Modulation of neuroinflammation by an oxysterol”


Psychiatry Research Seminar: Andrey Anokhin (WashU Psychiatry) – “Unraveling the Complex Etiology of Psychiatric Disorders: A Bi-Level Model of Liability”


Department of Neuroscience Seminar: Kimberly Huber (University of Texas, Southwestern) – “Experience and activity-dependent regulation of cortical circuits by genes linked to neurodevelopmental disorders”


RAD Research Forum: Jonathan Spalding Spalding (Patti lab (WashU Chemistry)/Kaufman lab (WashU Medicine)) – “Progenitors from the central nervous system drive neurogenesis in cancer”


Aging and Development Brown Bag: Colleen Hughes (Indiana University) – “Behavioral and neural evidence for age differences in theory of mind”

12
Vision Science Seminar: Daniel Kerschensteiner (WashU Ophthalmology and Visual Sciences) – “Predation and Perception”


Thesis Defense: Rachel Wong (Immunology Program) – “Affinity-restricted memory B cells dominate recall responses to heterologous flaviviruses”


BJC Investigator Program Special Seminar: Iswar Hariharan (University of California, Berkeley) – “Genetic Regulation of Growth and Regeneration”


Genetics Seminar: Amber Stratman (WashU Cell Biology and Physiology) – “Hemodynamic Regulation of Vascular Development”

13
Neurology Grand Rounds: Elizabeth Perelstein (WashU Neurology)


Systems Journal Club: Moran lab (WashU Biomedical Engineering)


NIAC Guest Lecture: Jo Etzel (WashU Psychological and Brain Sciences) – “Case Study: GLM statistics in the DMCC fMRI dataset after preprocessing with fMRIPrep or the HCP Pipelines”


Neuroscience TGIF

14
1516
Hope Center/Neurology Monday Noon Seminar: John Constantino (WashU Psychiatry), Joseph Dougherty (WashU Genetics)


Ion Channels Journal Club: Ashutosh Kumar (Sah lab, WashU Medicine)


IDDRC Seminar: Susan Perlman (WashU Psychiatry) – “Examining Interpersonal Neural Synchronization in Autism Spectrum Disorder”

17
Psychiatry Grand Rounds


Knight ADRC Seminar: Phyllis Zee (Northwestern University) – “Enhancing Sleep and Circadian Rhythm for Brain and Metabolic Health”

18
Glia Group: Tristan Li (WashU Dept. of Neuroscience)


RAD Research Forum: Chen Dong (Theunissen lab, WashU Developmental Biology), Shailendra Maurya (Druley lab, WashU Pediatrics)


Hope Center Neurovascular Injury and Repair Group: Laura Ibanez (Cruchaga lab, WashU Psychiatry) – “The GENISIS Project: Final Results”

19
Vision Science Seminar: Rithwick Rajagopal (WashU Ophthalmology and Visual Sciences)


Hope Center Lysosome Processing and Transport Group: Jonathan Cooper (WashU Pediatrics) – “The same, but different: new insights into NCL pathogenesis”

20
Neurology Grand Rounds: Jennifer Strahle (WashU Neurosurgery)


Synapse Journal Club: Rutherford lab (WashU Otolaryngology)


Systems Journal Club: Ponce lab (WashU Dept. of Neuroscience)

21
22232425262728
2930311234
View Interactive Version

More about the ONR Calendar…

  • A weekly email summary is delivered each Sunday.  Not on the list?  Contact us!
  • Use ‘Categories’ to filter the events displayed.
  • To view the calendar in list form, choose the Agenda view in the dark gray bar above the calendar.
  • Don’t see your event?  Send details to the ONR.